gabinet
wizyty domowe
601 29 40 72
8.00 - 22.00
codziennie
Wszycie esperalu to zabieg medyczny, który jest stosowany w terapii alkoholizmu. Jego zadaniem jest zniechęcenie pacjenta do sięgania po alkohol z uwagi na poważne konsekwencje jego spożycia m.in. spadki ciśnienia, zapaści sercowo-naczyniowej, a nawet zawału serca.
Esperal, a właściwie disulfiram WZF, to lek, którego substancją czynną jest disulfiramum. Jej działanie polega na blokowaniu enzymu wątrobowego – dehydrogenazy aldehydowej – który odpowiada za rozkładanie alkoholu w wątrobie. W efekcie, gdy pacjent, u którego została zaimplantowana wszywka alkoholowa, spożyje jakikolwiek alkohol, w jego organizmie gromadzi się aldehyd octowy. Może to doprowadzić do groźnych objawów – reakcji "alergicznych" na alkohol. Najbardziej typowe objawy to: nudności i wymioty, bóle głowy, uczucie duszności, przyspieszone bicie serca, pocenie się czy pokrzywka na skórze. Dlatego wszywka alkoholowa jest uznawana za kluczowy element terapii awersyjnej – mającej wywołać wstręt do alkoholu i obawę przed jego przyjmowaniem ze względu na poważne konsekwencje zdrowotne, również zagrażające życiu.
Przed podjęciem decyzji o wszyciu esperalu konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni stan zdrowia i wykluczy przeciwwskazania. Pacjent musi być świadomy, że spożycie alkoholu po wszyciu esperalu może prowadzić do poważnych reakcji organizmu, takich jak nudności, wymioty, bóle głowy czy zaburzenia rytmu serca.
Zabieg tzw. wszycia esperalu trwa około 10 minut, ze względu na zastosowane znieczulenie miejscowe, jest bezbolesny dla pacjenta. Chirurg wykonuje go w gabinecie medycznym – z zachowaniem dyskrecji oraz w sterylnych warunkach. Wszywka alkoholowa jest umieszczana pod skórą – np. na pośladku – po zabiegu nie ma konieczności ściągania szwów.
Esperal utrzymuje swoje działanie mniej więcej przez okres 12 miesięcy – co jest skutecznym wsparciem dla terapii alkoholowej.
Zabieg jest wykonywany w placówce MED–RUD, a także z dojazdem do pacjenta. Zasięg działania obejmuje m.in. lokalizację Warszawa-Ochota. Szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się telefonicznie.