esperal.priv.pl

IMPLANTACJA ESPERALU - „WSZYWKI ALKOHOLOWE”

MED-RUD – prywatna praktyka lekarska OD 2002R.
lek.med. Piotr Michał Rud - specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

 Warszawa
  •  gabinet

     wizyty domowe

  •  601 29 40 72

     8.00 - 22.00

     codziennie

 
  • ESPERAL (DISULFIRAM) - tabletki do implantacji podskórnej

DZIAŁANIE:

Disulfiram (Esperal, Anticol, Disulfiram WZF) to lek działający na komórki wątroby. Powoduje on blokadę enzymu - dehydrogenazy aldehydowej, który odpowiada za przekształcenie aldehydu octowego, powstającego w organizmie z alkoholu etylowego (etanolu), do kwasu octowego (octu). Aldehyd octowy jest odpowiedzialny za objawy tzw. kaca. Disulfiram blokując utlenianie aldehydu do kwasu powoduje, w razie spożycia alkoholu, nagromadzenie się tego toksycznego metabolitu w organizmie. Jest to tzw. reakcja disulfiramowa. Objawy, które mogą wystąpić w jej przebiegu to: nudności, wymioty, tachykardia (przyspieszone bicie serca), niedociśnienie, bóle głowy, zaczerwienienie twarzy z uczuciem gorąca, a także: niewydolność oddechowa, zaburzenia rytmu serca, zawał serca, niewydolność krążenia, utrata przytomności, drgawki, a nawet, jeśli nie zostanie udzielona pomoc - zgon.

Wszczepione tabletki Disulfiramu rozpuszczają się w organizmie stopniowo, przez około 12 miesięcy. W tym okresie wyczuwalne jest pod skórą, w okolicy blizny, zgrubienie, które stopniowo się zmniejsza, aby całkowicie zniknąć po roku. Niekiedy zgrubienie może pozostać na dłużej.

DAWKA LEKU:

O ilości implantowanych tabletek decyduje lekarz (zależy to od różnych czynników, jest to tzw. ”know how”).

MOŻLIWE ZDARZENIA NIEPOŻĄDANE PO WSZCZEPIENIU DISULFIRAMU:

Najczęściej występującym zdarzeniem niepożądanym po zabiegu implantacji Disulfiramu jest miejscowa reakcja zapalna na ciało obce. Objawy zaczynają się najczęściej około 8-10 dnia po zabiegu. Występują nasilone w różnym stopniu: obrzęk, zaczerwienienie, zwiększone ucieplenie i tkliwość (bolesność) okolicy implantu.

Taka reakcja organizmu na ciało obce jest zmienna osobniczo i występuje u około 10 procent pacjentów.

POSTĘPOWANIE W RAZIE OBRZĘKU I ZACZERWIENIENIA W OKOLICY RANY:

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który przeprowadził zabieg. Wdroży on postępowanie, które w większości przypadków doprowadzi do ustąpienia objawów zapalnych i utrzymania się implantu.

W razie braku lub opóźnienia reakcji na opisane powyżej objawy, dochodzi do wysięku z rany, który może trwać wiele tygodni. Może powstać przewlekła zatoka, a nawet martwica tkanek w otoczeniu implantu. Powikłania te wymagają leczenia chirurgicznego.

Reakcja zapalna nie musi się powtarzać przy kolejnych implantacjach Disulfiramu u tego samego pacjenta.

Kolejnym, występującym znacznie rzadziej zdarzeniem niepożądanym, jest reakcja uczuleniowa na Disulfiram. Zwykle występuje przy ponownym kontakcie organizmu z tą substancją. Charakterystyczne jest wystąpienie obrzęku i zaczerwienienia już w pierwszych dniach po zabiegu. Może temu towarzyszyć pokrzywka uczuleniowa na całym ciele, a nawet obrzęk górnych dróg oddechowych z dusznością.

W razie takiej reakcji organizmu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Wymaga to przede wszystkim farmakologicznego leczenia przeciwuczuleniowego, rzadko usunięcia implantowanego Disulfiramu.

W razie wystąpienia duszności i/lub nasilonej pokrzywki, należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala, na ostry dyżur.

INTERAKCJE Z LEKAMI:

Disulfiram może zmieniać metabolizm i powodować konieczność modyfikacji dawki Fenytoiny (lek przeciwpadaczkowy) oraz Acenokumarolu (Sintrom) (lek przeciwkrzepliwy). W okresie działania Disulfiramu nie powinno stosować się Metronidazolu (antybiotyk), gdyż może to spowodować wystąpienie zaburzeń świadomości (splątania). Disulfiram może też nasilać działanie Diazepamu (Relanium), Amfetaminy i Morfiny.

KRWIODAWSTWO:

W okresie działania leku (zwykle 12 miesięcy) krwiodawstwo jest niedozwolone.

CIĄŻA/KARMIENIE:

Stosowanie leku w okresie ciąży i karmienia (jak większości leków) jest przeciwwskazane. W razie zajścia w ciążę przez pacjentkę, która ma wszczepiony Disulfiram, należy go usunąć chirurgicznie.

KIEDY MOŻNA MOCZYĆ RANĘ:

Na drugi dzień po zabiegu opatrunek można zdjąć i brać prysznic. Dezynfekowanie czy zaklejanie rany opatrunkiem jest niepotrzebne. Kąpiel w wannie dozwolona jest po tygodniu.

SZWY ROZPUSZCZALNE:

Firma MED-RUD używa szwów rozpuszczalnych, których nie trzeba zdejmować. Część szwu wystająca ze skóry odpada po 3-4 tygodniach od zabiegu.

UWAGA - PRODUKTY SPOŻYWCZE I LECZNICZE ZAWIERAJĄCE ALKOHOL:

  • Piwo bezalkoholowe (karmi - 0,5% alkoholu)
  • Ocet (może mieć domieszkę alkoholu, z którego jest produkowany)
  • Niektóre torty i słodycze (np. czekoladki z likerem)
  • Syropy i krople dla dorosłych (przeciwkaszlowe, amol, waleriana, nervosol, krople żołądkowe i in.)
  • Płyny do płukania ust (listerine i in.)


(-) Piotr M. Rud